Teória vývoja biologických druhov je založená na schopnosti organizmov krížiť sa a produkovať plodné a životaschopné potomstvo. Mnohé druhy sú separované bariérami, ktoré bránia kríženiu s inými druhmi. Tieto bariéry sa tiež nazývajú reprodukčnou izoláciou. Ktorý z nasledujúcich izolačných mechanizmov sa dá najľahšie dosiahnuť , ale je pritom aj najmenej spoľahlivý?
A) Geografická izolácia
B) Mechanická izolácia
C) Izolácia správaním sa
D) Časová izolácia
Riešenie
Najjednoduchšie je dosiahnuť mechanickú izoláciu, kedy sa populácie mechanicky oddelia nejakou bariérou. Avšak táto izolácia je aj najmenej spoľahlivá, pretože sa dá ľahko prekonať.
Správna odpoveď: B.
Jedlo, ktoré vstúpilo do nášho tráviaceho systému, prechádza viacerými procesmi, ktoré sú funkčne a priestorovo špecifické. Zvoľte správne tvrdenie z nasledujúceho zoznamu.
A) V ústach sa škrob štiepi na jednoduchšie sacharidy pomocou amylázy obsiahnutej v slinách.
B) Žalúdočná stena produkuje žlč.
C) Hlavnou úlohou tenkého čreva je produkovať tráviace enzýmy.
D) V hrubom čreve sa absorbuje voda.
Riešenie
Sliny obsahujú enzým ptyalín (slinná amyláza), ktorá začína trávenie sacharidov tým, že štiepi škrob na maltózu (správna odpoveď A). Žlč je produkovaná bunkami pečene, t. j. odpoveď B nie je správna. Odpoveď C tiež nie je správna, pretože v tenkom čreve sa dokončuje trávenie potravy a jeho hlavnou úlohou je vstrebávanie. Odpoveď D je správna, v hrubom čreve sa z jeho obsahu vstrebáva voda a minerálne látky.
Správna odpoveď: A, D.
AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) je spôsobený vírusom HIV (Human Immunodeficiency Virus). Ľudia s AIDS sú citliví na infekcie a rakovinu, lebo majú skolabovaný imunitný systém. HIV potláča imunitný systém zabíjaním
A) B-buniek
B) Makrofágov
C) T-buniek
D) Plazmových buniek
Riešenie
T-bunky alebo aj T-lymfocyty hrajú dôležitú úlohu v odpovedi organizmu na infekciu. Produkujú sa v kostnej dreni, odkiaľ prichádzajú do týmusu, kde dozrievajú. Zabezpečujú bunkovú imunitu a regulujú a sprostredkúvajú imunitnú odpoveď. Podieľajú sa aj na likvidácii nádorových buniek a vírusom infikovaných buniek. Ich napadnutie vírusom HIV preto vedie ku kolapsu imunitného systému.
Správna odpoveď: C.
Hmyz môže poskytnúť dôležité dôkazy pri vyšetrovaní zločinov. Veľkosť a vek niektorých lariev nájdených v tele sa môže použiť na odhad času úmrtia. Ktorý hmyz príde obvykle ako prvý na mŕtve ľudské telo?
A) Mäsiarka
B) Mravce
C) Roztoče
D) Hnojivál
Riešenie
V našich podnebných podmienkach sú to obvykle muchy mäsiarky, ktoré priletia k mŕtvole a nakladú do nej vajíčka. Z vajíčok sa čoskoro vyliahnu larvy požierajúce mŕtvolu.
Správna odpoveď: A.
Dve identické dvojičky sa narodili jednej matke. Deti sú výsledkom oplodnenia
A) Jedného vajíčka dvoma spermiami.
B) Dvoch vajíčok jednou spermiou.
C) Jedného vajíčka jednou spermiou.
D) Dvoch vajíčok dvoma spermiami.
Riešenie
Identické dvojičky (označujú sa aj ako monozygotné) vznikajú z jediného vajíčka oplodneného jednou spermiou. Ďalší vývoj závisí od toho, v ktorom štádiu sa zárodočná hmota rozdelí na dve časti.
Môžu vzniknúť tri varianty
každé z dvojčiat má svoju placentu a svoje vlastné plodové obaly (blany),
obe dvojčatá majú spoločnú placentu, ale každé má svoj vlastný plodový obal,
obe dvojčatá majú spoločnú placentu a vyvíjajú sa v jednej spoločnej dutine, čiže majú spoločný plodový obal.
Odpovede A a B sú úplne nesprávne, pretože vajíčko nemôže byť oplodnené dvoma spermiami a naopak, jedna spermia nemôže oplodniť dve vajíčka. Výsledkom oplodnenia dvoch vajíčok dvoma spermiami (odpoveď D) sú tzv. dizygotné alebo dvojvaječné dvojičky, t.j. dvojičky, ktoré sa geneticky líšia.
Správna odpoveď: C.
Účinkom antibiotík je potlačenie nasledujúcich procesov okrem
A) Syntézy nukleových kyselín.
B) Syntézy proteínov.
C) Syntézy spór.
D) Syntézy bunkových stien.
Riešenie
Antibiotiká sú látky, ktoré buď inhibujú rast baktérií (bakteriostatický účinok) alebo ich usmrcujú (bakteriocídny účinok). Vo všeobecnosti môžu spôsobiť
zastavenie syntézy bunkovej steny,
zmenu v bunkovej membráne (napr. zmena priepustnosti membrány),
zásah do intermediárneho metabolizmu baktérií,
zásah do metabolizmu nukleových kyselín,
zmenu proteosyntézy na ribozomálnej úrovni.
Správna odpoveď: C.
Žena, ktorá má štyri sestry, sa vydala za muža, ktorý má troch bratov a jednu sestru. Aká je obvyklá pravdepodobnosť, že ich dieťa bude chlapec?
A) 12,5 %
B) 25 %
C) 50 %
D) 75 %
Riešenie
Pohlavie dieťaťa je geneticky podmienené prítomnosťou pohlavných chromozómov v zygote, ktorá vznikla splynutím pohlavných buniek rodičov. Ženské pohlavie je podmienené dvoma chromozómami XX, mužské je podmienené jedným X a jedným Y chromozómom (genotyp XY). Matka, ktorá má vo svojich bunkách 2 pohlavné chromozómy X – genotyp XX, vytvára pohlavné bunky (gaméty), ktoré obsahujú práve jeden chromozóm X. Muž, s genotypom XY, vytvára dva typy gamét, jednu s chromozómom X, druhú s chromozómom Y. Potomstvo, ktoré vznikne splynutím materskej a otcovskej gaméty, bude obvykle tvorené 50 % chlapcov a 50 % dievčat.
Správna odpoveď: C.
Chlapec sa narodil s hemofíliou. Ktorá z možností génov jeho rodičov sa týka tohto ochorenia?
A) Matka má hemofíliu, ale otec je zdravý.
B) Matka aj otec majú hemofíliu.
C) Matka je nosičom génu hemofílie.
D) Otec je nosičom génu hemofílie.
Riešenie
Hemofília je recesívne ochorenie viazané na pohlavný chromozóm X. Ke ďže synovia získavajú od otca pohlavný chromozóm Y, chromozóm X, na ktorom sa gén pre hemofíliu nachádza, musel syn získať od matky, ktorá bola najpravdepodobnejšie prenášačkou hemofílie. Na to, aby žena mala hemofíliu, jej otec by musel byť hemofilik a matka minimálne prenášačka, čo je však málo pravdepodobné a ženy postihnuté hemofíliou sa v populácii prakticky nevyskytujú. Preto je jedinou správnou odpoveďou odpoveď C.
Správna odpoveď: C.
Bunková stena rastlín je tvorená protoplastom. Prvotná stena (anglicky primary wall – PW) sa vytvorí ako prvá. Spoločný priestor medzi prvotnými stenami susediacich buniek sa nazýva stredná lamela (anglicky middle lamella – ML). Mnohé rastlinné bunky, ako napríklad vláknité bunky, vytvoria aj ďalšiu stenu nazývanú druhotná stena (anglicky secondary wall – SW). Ktorý z nasledujúcich zoznamov uvádza správne poradie umiestnenia vrstiev medzi dvoma dospelými vláknitými bunkami?
A) PW, SW, ML, SW, PW
B) SW, PW, ML, PW, SW
C) ML, PW, SW, SW, PW, ML
D) PW, ML, SW, SW, ML, PW
Riešenie
Stredná lamela je tvorená prevažne pektínovými látkami a oddeľuje bunkové steny susedných buniek. S ňou susedí primárna stena tvorená najmä celulózou a pektínmi. Táto stena je pružná, pretože bunky sa zväčšujú a rastú. Po ukončení rastu bunky sa môže zvnútra prikladať ešte sekundárna stena, ktorá je pevnejšia a je tvorená celulózou, lignínom a inými organickými a anorganickými látkami. Vznik sekundárnej bunkovej steny sa označuje ako hrubnutie bunkovej steny.
Správna odpoveď: B.
Je známe, že isté druhy húb podporujú proces klíčenia semien a rast orchideí. Ktoré z nasledujúcich tvrdení uvádzajúcich orgán orchideí, v ktorom sa huby vyskytujú a spôsob ú činku húb na orchidey, je pravdivé?
A) Semeno, podpora trávenia živín
B) List, podpora vytvárania živín
C) Stonka, podpora transportu vody a živín
D) Korene, podpora vstrebávania vody
Riešenie
Väčšina orchideí žije v symbióze s nižšími hubami. Huba je pre orchideu potrebná najmä v čase jej klíčenia, kedy jej dodáva rezervné zásoby i druhotné produkty v podobe cukrov, rastových látok, vitamínov atď. Iba vtedy, keď sa vytvorí prvý zelený list, čo môže trvať aj niekoľko rokov, začína orchidea tvoriť vlastné organické látky asimiláciou a stáva sa od huby viac alebo menej nezávislá.
Správna odpoveď: A.
Ktoré z nasledujúcich tvrdení týkajúcich sa funkcie žalúdka sú pravdivé?
1. Trávenie a rozklad bielkovín
2. Trávenie a vstrebávanie tukov
3. Zabíjanie väčšiny baktérií v jedle
4. Skladovanie natráveného jedla
A) 1, 2
B) 1, 3
C) 2, 4
D) 2, 3
Riešenie
V žalúdku sa produkuje žalúdočná šťava, ktorá obsahuje okrem iného aj kyselinu chlorovodíkovú, ktorej úlohou je vytvárať silne kyslé prostredie v žalúdku, ktoré je optimálne pre enzýmy žalúdkovej šťavy, usmrcuje mikroorganizmy a aktivizuje neaktívny pepsinogén na aktívny pepsín. Pepsín je enzým, ktorý začína trávenie bielkovín v žalúdku.
Správna odpoveď: B.
Ktoré z uvedených tvrdení je najlepším dôkazom, že Helicobacter pylori súvisí s vredmi žalúdka?
A) H. pylori bol nájdený v žalúdkoch všetkých pacientov s vredmi.
B) Terapia širokospektrálnymi antibiotikami môže úspešne liečiť vredy.
C) U zdravých ľudí vznikajú po infikovaní H. pylori vredy.
D) Pacienti, ktorí boli liečení liekmi spôsobujúcimi znižovanie produkcie žalúdočnej kyseliny na potlačenie množenia H. pylori, sa môžu úspešne z vredov vyliečiť.
Riešenie
Ak sa vredy objavia u zdravých ľudí po infikovaní baktériou H. pylori, je to najlepší dôkaz, že tvorba vredov súvisí s infekciou. Z tvrdenia A jasne nevyplýva, že vredy vznikli až po infekcii baktériou. Takisto tvrdenie B nemôžeme považovať za najlepší dôkaz, pretože širokospektrálne antibiotiká nezabíjajú len H. pylori, ale aj iné druhy baktérií. Odpoveď D tiež nie je najlepším dôkazom, pretože by sa mohlo zdať, že zvýšená produkcia žalúdočnej kyseliny, a nie H. pylori, súvisí s vredmi žalúdka.