Spodná voda sa stane kyslou, keď sa v nej rozpustí atmosférický CO2. Spodná voda prekvapkáva cez vápenec, s ktorým reaguje a pritom produkuje
A) uhličitan vápenatý CaCO3
B) hydrogénuhličitan vápenatý Ca(HCO3)2
C) oxid vápenatý CaO
D) hydroxid vápenatý Ca(OH)2
Riešenie:
Najprv prebehne rozpustenie atmosférického oxidu uhličitého vo vode za vzniku slabej kyseliny CO2 (g) + H 2O (l) > [H2CO3(aq)] > H+ + (HCO3)− Vápenec CaCO 3 je potom narušovaný roztokom slabej kyseliny v podobe H+ + (HCO 3)−, pričom vzniká CaCO3 + H+ + (HCO3) −> Ca(HCO3) 2 Viac o Ca(HCO3)2 nájdeš v úlohe CH1-45.
Správna odpoveď: B.
Aký plyn sa produkuje pri rozklade NaN3 pri nafúknutí airbagu?
A) NO
B) O2
C) H2
D) N2
Riešenie:
Pri náraze auta do prekážky je do snímača airbagu vyslaný elektrický impulz, ktorý spustí reakciu rozkladu tuhého azidu sodného NaN3 (zmes obsahuje aj KNO3 a SiO2). V prvom kroku vzniká plynný dusík, ktorý naplní airbag a kovový sodík, ktorý ďalej reaguje s ostatnými zložkami airbagu. 2 NaN3 (300 °C) > 2 Na (s) + 3 N2 (g)
Správna odpoveď: D.
Pri reakcii s vodou produkuje hydrazín (N2H4)
A) neutrálny roztok.
B) zásaditý roztok.
C) kyslý roztok.
D) amfotérny roztok.
Riešenie:
Hydrazín je slabá dvojsýtna zásada s vlastnosťami podobnými amoniaku. S vodou reaguje za vzniku hydroxylových aniónov : N2H4 + H2O > [N2H5]+ + OH−,čím je spôso- bený nadbytok iónov OH− a roztok sa stáva zásaditým.
Správna odpoveď: B.
V ktorom mieste periodickej tabuľ ky nájdeme prvky s najväčšou atómovou hmotnosťou?
A) V pravom spodnom rohu.
B) V ľavom spodnom rohu.
C) V pravom hornom rohu.
D) V ľavom hornom rohu.
Riešenie:
Atómová hmotnosť prvkov vzrastá v skupine zhora nadol a zároveň v perióde vzrastá zľava doprava. Prvky s najvyššou atómovou hmotnosťou nájdeme v pravom spodnom rohu PSP.
Správna odpoveď: A.
V chemickej reakcii sa vápnik (atómovéčíslo A = 20) zmení na ión vápnika a reaguje s uhličitano- vým iónom. V tejto reakcii každý atóm vápnika
A) uvoľní jeden elektrón.
B) uvoľní dva elektróny.
C) získa dva elektróny.
D) zvýši atómové číslo o dva.
Riešenie:
Predpokladajme reakciu pri ktorej vápnik ako elektronegatívnejší kov vytlačí ušľachtilejší kov z uhličitanovej soli. Vápnik akočlen skupiny II. A je schopný odštiepiť oba svoje elektróny na valenčnej vrstve a vytvoriť tak dvojmocný katión. Odštiepené dva elektróny sa naviažu na pôvodný (vytlačený) katión a znížia tak jeho oxidačné číslo. Ca0 + CO32 −> CaCO3 + 2e− Ca0 – 2e −> Ca2+
Správna odpoveď: B.
X je biela pevná látka. Ak X zahrejeme, vznikne z nej biela tuhá látka Y a plyn Z. Plyn vzniknutý v reakcii je podobný ako plyn, ktorý vnikne horením uhlíka v prítomnosti kyslíka. Y je oxid. Z týchto informácii vyplýva, že
A) X, Y a Z sú zlúčeniny.
B) Iba X a plyn Z sú zlúčeniny.
C) Y je prvok a plyn Z je zlúčenina.
D) X a Y sú molekuly prvkov.
Riešenie:
Ak tepelným rozkladom látky X vznikne látka Y, ktorá je oxid a plyn Z, tak látka X je zlúčenina. Potom možnosti: B, C a D nie sú správne. B nie je správne pretože Y je oxid a teda zlúč enina,čo odpo- ruje výroku, že iba X a Z sú zlúčeniny. Možnosť C a D tvrdí, že Y je prvok ale v zadaní je uvedené, že Y je oxid a teda je zlúčenina.
Správna odpoveď: A.
Ktorá zlúčenina vo vápenci a mramore je narúšaná kyslými dažďami?
A) CaSO4
B) CaCO3
C) BaSO4
D) PbSO4
Riešenie:
Vápenec aj mramor sú zložené najmä z CaCO3 . Kyslé dažde vznikajú z oxidov síry, dusíka a uhlíka. Tieto dopadajú na zem ako vodné roztoky ich príslušných kyselín, najmä ako kyselina sírová, dusičná a uhličitá. Kyselina sírová vo vodnom roztoku disociuje a voľné H+ reagujú s CaCO3 vo vápenci a mramore pričom vzniká CO2 a sadra t. j. CaSO4, ktorá sačasom vymrví a nastáva tak erózia horniny. CaCO3 + 2H+ + (SO4)2 −> CaSO4 + H2O + CO2.
Správna odpoveď: B. Ktoré z nasledujúcich tvrdení korektne opisuje vodu a D2O?
A) Voda a D2O majú pri rovnakom tlaku rovnakú teplotu varu.
B) D2O má o dva neutróny viac ako molekula vody.
C) Voda ani D2O nereagujú s alkalickými kovmi.
D) 1H aj 1D sú alotropy.
Riešenie:
Voda a ťažká voda nemajú rovnakú teplotu varu a ani nie sú alotropy, teda odpovede A a D nie sú správne. Nesprávnou je aj odpoveď C, pretože voda reaguje s alkalickými kovmi a dokonca dosť búrlivo. ġažký vodík alebo deutérium sa líši od bežného vodíka o 1 neutrón. Bežný vodík nemá žiadny neutrón a ťažký vodík má 1. Molekula ťažkej vody má potom o 2 neutróny viac ako molekula ľahkej vody.
Správna odpoveď: B.
Fenolftaleín (rozsah pH 8-10) je vhodný indikátor v nasledujúcom type titrácie.
A) NH4OH a HCl
B) NH4OH a HCOOH
C) NH4OH a CH3COOH
D) NaOH a CH3COOH
Riešenie:
Fenolftaleín indikuje stav ekvivalencie v rozsahu zásaditého pH 8–10, preto je vhodný na titrácie slabých kyselín so silnými zásadami. Pri titrácii slabej kyseliny, pridanie malého množstva zásady výrazne zvýši pH ,čo sa odrazí na zmene sfarbenia indikátora. Z uvedených možností je použitie fenol- ftalínu vhodné pri titrácii slabej kyseliny octovej silnou zásadou t.j. hydroxidom sodným.
Správna odpoveď: D.
Odstránením dvoch vodíkových atómov z primárneho alkoholu vznikne
A) Ketón
B) Uhľovodík
C) Aldehyd
D) Éter
Riešenie:
Primárne alkoholy R-C-OH majú jednu alkoholovú skupinu na poslednom resp. prvom uhlíku. (R je uhlovodíkový zvyšok). Preto z nich nemôžu vznikať étery, ktoré majú všeobecný vzorec R-O-R. Ketóny vznikajú najmä zo sekundárnych alkoholov, kde sa hydroxylová skupina nachádza na druhom uhlíku. Dehydrogenáciou primárnych alkoholov vznikajú aldehydy ako napr. CH3OH > CH2=O.
Správna odpoveď: C.
Ktorý z nasledujúcich prvkov môže vytvoriť oxid kyseliny XO 2 a aj zásaditú zlúčeninu s vodíkom H2X?
A) Sodík
B) Draslík
C) Hliník
D) Síra
Riešenie:
Sodík, draslík a hliník sa bežne vyskytujú iba ako katióny a netvoria zásadité zlúčeniny s vodíkom. Jedine síra tvorí s kyslíkom zlúčeninu SO2 a s vodíkom H2S.
Správna odpoveď: D.
Tuhé látky môžu byť kryštalické alebo nekryštalické. Hlavný rozdiel medzi nimi je, že kryštál na rozdiel od nekryštálu
A) Má nižšiu hustotu.
B) Má nepravidelné usporiadanie atómov.
C) Vykazuje dvojlom.
D) Má úplne pravidelnú atómovú alebo molekulárnu štruktúru.
Riešenie:
Kryštály sú tvorené pravidelným usporiadaním atómov alebo molekúl danej látky, ktoré sú medzi sebou viazané napr. Van der Waalsovými, kovovými, kovalentnými alebo iónovými väzbami.
Správna odpoveď: D.
Usporiadajte nasledujúce atómy podľa rastúcej elektrónovej afinity: kyslík, bór a fluór.
A) Bór, kyslík, fluór
B) Kyslík, bór, fluór
C) Fluór, bór, kyslík
D) Fluór, kyslík, bór
Riešenie:
Elektrónová afinita je nazývaná aj nultou ionizačnou energiou. Vyjadruje energiu, ktorá sa uvoľňuje pri prijímaní elektrónu atómom. Inak povedané popisuje schopnosť atómu vytvoriť zo seba anión pri- jatím elektrónu. Najvyššiu elektrónovú afinitu majú F, Cl, Br, I. Elektrónová afinita stúpa v PSP v rámci periódy zľava doprava.
Správna odpoveď: A.
Vyberte nesprávne tvrdenie o molekulách etanolu.
A) Sú nepolárne zlúčeniny.
B) Rozpúšťajú sa vo vode a v benzíne.
C) Nevedú elektrický prúd.
D) Vznikajú kvasením cukru.
Riešenie:
Nesprávnym tvrdením je odpoveď A, pretože vieme, že etanol je dobre rozpustný vo vode (miešateľný s vodou), vedie elektrický prúd a v prírode vzniká kvasením cukru. Molekuly etanolu sú polárne resp. hydrofilné zlúčeniny rozpustné vo vode.
Správna odpoveď: A.
Relatívna atómová hmotnosť v periodickej sústave prvkov vzrastá:
A) Zdola nahor
B) V skupine zhora nadol a v perióde zľava doprava
C) Sprava doľava
D) V skupine zľava doprava a v perióde zhora nadol
Riešenie:
Relatívna atómová hmotnosť (Ar) je definovaná ako podiel pokojovej hmotnosti atómu prvku a ató- movej hmotnostnej konštanty. Pre jeden atóm približne zodpovedá počtu nukleónov v jadre. Z usporia- dania prvkov v PSP vyčítame, že Ar stúpa v perióde zľava doprava a v skupine zhora nadol. Súčtom Ar každého prvku v molekule vypočítame relatívnu molekulovú hmotnosť označovanú ako Mr.
Správna odpoveď: B.
Biogénne prvky sú prvky, ktoré sa vyskytujú v tele každéhočloveka. Vyberte správnu skupinu chemických prvkov, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele.
A) H, C, O, N, As
B) Ca, Fe, K, Mg, Pb
C) H, Na, K, Rb, Cs
D) H, O, N, C, Ca, Fe, K
Riešenie:
Biogénne prvky sú prvky z ktorých sa skladá ľudské telo, sú to C, O, H, N. Ć alšími prvkami vyskytu- júcimi sa v telečloveka najmä vo forme katiónov sú Ca, Fe a K. V ľ udskom tele sa prirodzene nevyskytuje As, Cs, Pb ani Rb, ktoré sú prečloveka jedovaté.
Správna odpoveď: D.
Usporiadajte nasledujúce prvky podľa vzrastajúcej elektronegativity:
A) kyslík, dusík, uhlík, sodík
B) sodík, kyslík, dusík, uhlík
C) sodík, uhlík, dusík, kyslík
D) uhlík, dusík, kyslík, sodík
Riešenie:
Elektronegativita je schopnosť atómov pútať elektróny na valenčnej vrstve. Jej sila vzrastá v perióde zľava doprava a v skupine zdola nahor. Prvky s najvyššou elektronegativitou nájdeme v pravom hornom rohu PSP.
Správna odpoveď: C.
Alternatívne palivo LPG je tvorené najmä
A) Vodíkom
B) Metánom
C) Metánom a etánom
D) Propánom a butánom
Riešenie:
LPG je hlavne zmesou uhľovodíkových plynov propánu a butánu.